متخصص داخلی در کرج


دکتر محبوبه السادات آقاجانی، دوره پزشکی عمومی خود را در دانشگاه علوم پزشکی مشهد گذراند و سپس در دانشگاه علوم پزشکی گیلان، دوره تخصص داخلی را سپری کرد. او که بخش عمده ای از دوران فعالیت حرفه ای خود را در استان البرز گذرانده است، یک متخصص داخلی در کرج است که جزو پزشکان شناخته شده و با سابقه این شهر به حساب می آید. از جمله سوابق کاری دکتر آقاجانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:


فعالیت در مجتمع آموزشی درمانی امام علی (شهید باهنر) از ۱۳۸۱ تا 1398 شامل:

 • ریاست بخش همودیالیز بیمارستان به مدت ۲ سال
 • مسئول کلینیک دیابت بیمارستان به مدت ۳ سال
 • معاونت درمانی بیمارستان به مدت 3 سال
 • فوکال پوینت علمی دیابت استان البرز به مدت 7 سال

در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا بیشتر به شاخه تخصص داخلی و وظایف پزشکان شاغل در این عرصه بپردازیم.

بهترین متخصص داخلی در کرج


پزشک متخصص داخلی کیست؟

تخصص داخلی شاخه ای از علم پزشکی است که به پیشگیری، تشخیص و درمان غیرجراحی بیماری‌ های بزرگسالان می پردازد. با توجه به اینکه معاینه هریک از ارگان های بدن، تخصص خاص خود را می طلبد، این سؤال پیش می آید که تخصص داخلی دقیقاً دربردارنده چه مواردی است؟ چه در زمان ابتلا به بیماری های عمومی و چه در زمان ابتلا به یک بیماری پیچیده، معاینات لازم می تواند توسط متخصص داخلی (Internal medicine) انجام شود. تشخیص و درمان بیماری های داخلی اصلی ترین وظیفه یک پزشک داخلی است.

تشخیص منشأ بیماری، مهم ترین اصل در روند درمان است. یک پزشک متخصص داخلی حاذق و با تجربه، با تشخیص به موقع نوع و منشأ بیماری، بیمار را در مسیر صحیح درمان قرار می دهد و از آسیب های بعدی که ممکن است به دلیل تأخیر در شناسایی بیماری رخ دهد، جلوگیری می کند. از طرفی، پزشک داخلی به عنوان یک مشاور برای سایر متخصصین به حساب می آید؛ به این معنا که اگر حین معاینات خود، نوع خاصی از بیماری را تشخیص دهد که برای درمانش به تخصصی جزئی تر نیاز باشد، آزمایشات و اطلاعات اولیه را در اختیار پزشک متخصص مربوطه قرار می دهد و او را در امر درمان یاری می کند. شما می توانید برای مراجعه به پزشک متخصص داخلی در کرج به مطب دکتر محبوبه آقاجانی مراجعه کنید.

تفاوت پزشک عمومی و پزشک متخصص داخلی

برخی فکر می کنند که پزشک داخلی همان پزشک عمومی است و وظایف این دو مانند یکدیگر است. در حالی که پزشک عمومی تنها دوره هفت ساله مربوط به پزشکی عمومی را سپری می کند اما متخصص داخلی بعد از پایان دوره پزشکی عمومی، یک دوره تخصص سه الی شش ساله را می گذراند تا بتواند به بررسی تخصصی وضعیت بیماران بزرگسال بپردازد. یک متخصص داخلی می تواند تحصیلات خود را ادامه دهد و در یک رشته خاص، دوره فوق تخصص را هم بگذراند. پزشکان داخلی در مطب، درمانگاه و بیمارستان طبابت می کنند. این افراد اجازه ندارند جراحی کنند بلکه تنها می توانند بیماری ها را درمان و درصورت لزوم، متخصصین دیگر را در امر تشخیص دقیق تر و درمان، راهنمایی کنند.

وظایف پزشک متخصص داخلی

دارا بودن اطلاعات لازم درخصوص نوع بیماری و درمان آن، تنها بخش کوچکی از مشخصه های یک متخصص داخلی ماهر و زبده است. متخصص داخلی کرج باید واجد بسیاری از فاکتورها باشد تا بتواند رسالت خود را به نحو احسن انجام دهد و بیماران را در امر بهبود، مساعدت کند. مشکلات روحی ناشی از بیماری های جسمی از جمله مواردی هستند که یک پزشک باید با توجه وافر خود، حتی الامکان در رفع آنها بکوشد. از جمله وظایف پزشک متخصص داخلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مراقبت طولانی مدت از بیمار
متخصص داخلی باید یک برنامه درمانی تدوین شده برای بیمار تهیه کند و براساس آن، روش های درمانی را اجرا کند تا بهبودی کامل حاصل شود.
ارجاع به متخصص دیگر
همان طور که گفتیم، پزشک داخلی در هر مرحله از روند درمان که به متخصص دیگر نیاز بود، باید بیمار را ارجاع دهد. از این پس دکتر متخصص داخلی به عنوان یک مشاور، متخصص مربوطه را همراهی خواهد کرد. پزشک متخصص داخلی کرج به عنوان یک مشاور در تمام بیماری های داخلی محسوب می شود؛ لذا در زمان اولین مراجعه بیمار، باید همه آزمایشات و تست های لازم را به عمل آورد تا پزشک متخصص بعدی در زمان معاینه بیمار، یک قدم جلوتر باشد. با انجام این کار، وقفه ای در درمان بیماری رخ نمی دهد.
برخورد صبورانه با بیمار
دکتر متخصص داخلی در کرج روزانه با انواع بیماری ها روبرو می شود؛ لذا باید با صبر و حوصله زیاد به معاینه بیمار بپردازد. بیمار به قدر کافی از درد و بیماری خود رنج می کشد؛ حال اگر پزشک داخلی هم با او تلخی کند و یا وضعیت او را به درستی بررسی نکند، بیمار شرایط روحی بدتری پیدا خواهد کرد.
پیگیری وضعیت بیمار
رهاکردن بیمار به حال خود بعد از پایان دوره درمانی، کاری اشتباه است؛ چرا که امکان عود بیماری هست. پس دکتر متخصص داخلی کرج باید با بیمار در ارتباط باشد و تا مدتی پس از بهبودی، شرایط او را بررسی کند.
به روز بودن اطلاعات پزشکی
پیشرفت تکنولوژی در گذر زمان، باعث تشخیص سریع تر و راحت تر بیماری های مختلف شده است که این امر سبب ارتقاء کیفیت درمان می شود. دکتر متخصص داخلی در کرج باید بکوشد تا دانش علمی و عملی خود را با دانش روز جهانی تطبیق دهد.
گوش سپردن به شکایت بیمار
متخصص داخلی کرج باید با صبوری به حرف های بیمار گوش کند و اجازه دهد تا بیمار همه شرایط و حالاتش را دقیقاً بیان کند. دکتر داخلی نباید کیفیت درمان را فدای کمیت کند و به قصد معاینه سریع تر و بیشتر بیماران، فرصت صحبت کردن را از آن ها بگیرد.
پیگیری روند درمان قبلی
متخصص داخلی در کرج نباید نسبت به فرایند درمانی قبلی بیمار، که توسط سایر پزشکان ارائه شده بی تفاوت باشد و نباید درمان را از ابتدا شروع کند. پزشک متخصص داخلی در کرج ابتدا باید با بررسی وضعیت درمانی بیمار، مرحله پیشرفت بیماری را بررسی کند و سپس در صورت امکان، ادامه دهنده همان روش قبلی باشد.
کاهش استرس بیمار
یکی از مهمترین اصول علم پزشکی، صداقت است؛ اما این به معنای آن نیست که بیمار دچار هراس و ترس شود. دکتر متخصص داخلی باید فراموش نکند که مهلک ترین سم برای بیمار، استرس است. پس اگر در مواردی از تشخیص دچار تردید شد، حتماً از یک فوق تخصص در آن زمینه مشاوره بگیرد و سپس شرایط را برای بیمار شرح دهد.

بیماری های مرتبط با متخصص داخلی


انسان همیشه باید به سلامتی خود اهمیت دهد و درصورت بروز کوچکترین مشکل روحی و جسمی، سریعاً مسأله را با متخصص مرتبط در میان بگذارد. از بین تخصص های پزشکی، تخصص داخلی یکی از گرایش هایی است که عموماً به وجود آن نیاز است. ولی باید دانست که چه زمانی به پزشک داخلی مراجعه کرد. از میان طیف وسیعی از بیماری ها که دکتر متخصص داخلی در کرج می تواند به تشخیص و درمان آنها بپردازد، می توان به موارد زیر اشاره کرد:


 • بیماری های غدد و متابولیسم مانند دیابت، چربی خون بالا و بیماری های تیروئید
 • بیماری های ریه مانند آنفلوانزا، سرفه مزمن، آسم، برونشیت و سیاه سرفه
 • بیماری های کلیوی مانند نارسایی کلیه، عفونت مجاری ادراری، سندرم نفروتیک و سنگ کلیه
 • روماتولوژی مانند التهاب مفصلی، رماتیسم قلبی، پوکی استخوان و التهاب عضلانی
 • بیماری های گوارش مانند یبوست، اسهال، تهوع، استفراغ، رفلاکس معده، زخم معده و سندرم روده تحریک پذیر

نکاتی مهم در زمان مراجعه به متخصص داخلی در کرج


اگر شما بیماری هستید که قصد مراجعه به یک دکتر داخلی دارید، توصیه می شود که موارد و نکات زیر را به یاد داشته باشید:

 1. در اولین مراجعه به یک متخصص داخلی کرج، پرونده پزشکی قبلی خود را همراه داشته باشید؛ چراکه شاید تست ها و آزمایش های موردنظر متخصص داخلی ، قبلاً بوسیله پزشک قبلی انجام شده باشد و به تکرار آنها نیاز نباشد. از سویی دیگر به همراه داشتن پرونده پزشکی، دکتر داخلی را در دانستن کم و کیف روند درمان یاری می کند.
 2. در اولین نوبت ویزیت باید داروهای مصرفی خود را هم به همراه داشته باشید تا دکتر متخصص از تجویز مجدد داروها اجتناب کند. درصورتی که مصرف یک دارو منجر به بروز عوارضی منفی در شما شده است، پزشک را مطلع کنید.
 3. سعی کنید دوره درمانی را که نزد یک متخصص داخلی در کرج آغاز کرده اید، تا انتها ادامه دهید؛ مگر آنکه پس از گذشت چند جلسه دریابید که این برنامه درمانی مؤثر نبوده و یا اثراتی منفی به همراه داشته است.
 4. در مراجعه به پزشک متخصص داخلی کرج، وضعیت روحی و جسمی خود را در روزهای گذشته بیان کنید. لازم است پزشک بداند که روش درمانی و داروهای تجویز شده، باعث بروز چه عوارضی شده اند.

فراموش نکنید که سه عامل وراثت، تغذیه و سبک زندگی، بیشترین تأثیر را در ابتلای افراد به بیماری های داخلی دارند. متمرکز شدن روی بهبود تغذیه و ارتقاء سبک زندگی، می تواند افراد را در پیشگیری از این بیماری ها یاری رساند و یا علائم بیماری را در افراد مبتلا تخفیف دهد. ترک سیگار، پرهیز از نوشیدنی های الکلی و ورزش از جمله فاکتورهایی هستند که می تواند به افراد -چه در زمینه بهبود بیماری های داخلی و چه سایر بیماری ها– کمک کند. یک پزشک داخلی متعهد باید با علم به این موضوع، افراد را به تغییر عادات غلط و تقویت عادات مثبت تشویق و زمینه های بهبود بیماری را فراهم سازد.

شما هم می‌توانید برای مراجعه به مطب دکتر محبوبه آقاجانی، پزشک متخصص داخلی در کرج از نوبت‌دهی آنلاین سایت استفاده کنید یا با شماره تلفن 02632731306 تماس بگیرید.

درمان تمامی بیماری های مذکور در مطب دکتر محبوبه آقاجانی، دکتر متخصص داخلی در کرج انجام می پذیرد.

پرسش های متداول

مطب خانم دکتر آقاجانی در کجای کرج واقع شده است؟
مطب خانم دکتر آقاجانی در مرکز شهر کرج به نشانی بلوار شهدای دانش آموز، جنب بیمارستان قائم، ساختمان پزشکان امین است.
مطب دکتر محبوبه آقاجانی متخصص داخلی در کرج چه روزهایی فعال است؟
سلام عزیزم. مطب خانم دکتر آقاجانی روزهای شنبه تا سه شنبه ساعت 9 الی 13 و چهارشنبه ها ساعت 11 الی 13 فعال است.
آیا خانم دکتر آقاجانی دارای بورد تخصصی هستند؟
بله. خانم دکتر آقاجانی دارای بورد تخصصی هستند و سال ها به عنوان فوکال پوینت علمی دیابت استان البرز مشغول بوده اند.
سوابق شغلی خانم دکتر آقاجانی چیست؟
ریاست بخش همودیالیز بیمارستان به مدت 2 سال، مسئول کلینیک دیابت بیمارستان به مدت 3 سال، معاونت درمانی بیمارستان به مدت 3 سال.
Call Now Button