زخم معده چیست
زخم معده چیست؛ چه علائمی دارد و چگونه درمان می شود
2021-04-08
سنگ کلیه چیست و چه علائمی دارد
سنگ کلیه چیست؛ چه علائمی دارد و چگونه درمان می شود
2021-04-17
زخم معده چیست
زخم معده چیست؛ چه علائمی دارد و چگونه درمان می شود
2021-04-08
سنگ کلیه چیست و چه علائمی دارد
سنگ کلیه چیست؛ چه علائمی دارد و چگونه درمان می شود
2021-04-17

سرماخوردگی و آلرژی چه فرقی دارند؟

سرماخوردگی و آلرژی چه فرقی دارند؟

در فصول مختلف سال به ویژه در پاییز و بهار، ابتلا به آلرژی های فصلی یکی از شایع ترین اتفاقاتی است که مردم را به علائمی شبیه به سرماخوردگی مبتلا می کند. اما بین علائم و نشانه های آلرژی و سرماخوردگی و همچنین روش های درمانی برای رفع این دو مورد تفاوت هایی وجود دارد که در اینجا سعی داریم به بررسی آنها بپردازیم.

آلرژی ها ناشی از واکنش سیستم دفاعی بدن هستند. بعضی از مواقع سیستم دفاعی بدن در مقابل هر عامل خارجی که با آن برخورد می‌کند واکنش نشان می دهد. این واکنش دفاعی از بینی، سینوس‌ها و پوست شروع می‌شود و تا قسمت های مختلفی از بدن ادامه دارد.

آلرژی معمولا از ابتدای این دیوار دفاعی طبیعی یعنی مخاط بینی و سینوس‌ها شروع می ‌شود. وقتی مواد محرک وارد مخاط بینی شده باعث تحریک آن می‌شوند. به ویژه اگر دارای سابقه قبلی برای این تقابل و یا سابقه خانوادگی و ژنتیکی در این مورد باشید.

همین امر و نشانه های که در بدن ایجاد می کند به ویژه در دوره ای که ابتلا به ویروس کووید 19 نیز بشریت را درگیر خود کرده است، منجر به ایجاد نگرانی بسیاری در مبتلایان می شود. با وجود اشتراکات زیادی که بعضی علائم و یا عوامل ابتلا در آلرژی و سرماخوردگی و ویروس کرونا وجود دارد، اما با شناخت بیشتر تفاوت بین نشانه ها و علائم آلرژی و سرماخوردگی میتوان با آرامش به درمان و رفع مشکل اقدام کرد.

به طور مثال اگر گرفتگی و آبریزش بینی داشته باشید، یا عطسه و سرفه کنید، اولین حدس شما این است که سرما خوردگی دارید. با این وجود، این‌ها نشانه‌های مشترکی از آلرژی نیز هستند.

تفاوت های سرماخوردگی و آلرژی

اکنون برخی از علائم هر کدام را برای شما توضیح می دهیم. پس با ما همراه باشید.

سرماخوردگی چیست؟

بیماری سرماخوردگی به علت وجود ویروس ها در بدن ایجاد می‌شود. بسیاری از انواع مختلف ویروس‌ها می توانند باعث ابتلا به سرماخوردگی شوند. در حالیکه علائم و شدت بیماری ممکن است متفاوت باشد، اما دارای خصوصیات مشترکی هستند که در اینجا چند ویژگی اصلی آن اشاره می کنیم:

 • سرماخوردگی ها از طریق قطرات ویروس که بیمار هنگام سرفه یا عطسه پراکنده می کند، منتقل می‌شود
 • علاوه بر سرفه و عطسه، علائم سرماخوردگی می‌تواند شامل گلو درد، آبریزش بینی و گرفتگی صدا نیز باشد
 • سرماخوردگی در شدت بالا می‌تواند باعث سردرد، تب و احساس کوفتگی و درد بدن شود
 • روند بهبود سرماخوردگی معمولاً سریع است و به طور متوسط بین ۷ تا ۱۰ روز زمان برای بهبودی کامل لازم است
 • اگر علائم سرماخوردگی بیش از یک یا دو هفته طول بکشد، ویروس ممکن است منجر به ایجاد عفونت جدی‌تری مانند عفونت های سینوسی، ذات‌الریه، یا برونشیت شده باشد
 • افراد مبتلا به آلرژی ممکن است به دلیل فعال شدن سیستم دفاعی بدن و ضعف در آن مستعد ابتلا به سرماخوردگی باشند

با وجود نام آن، شما می‌توانید در هر زمان از سال، حتی در فصول گرم سال مثل تابستان، دچار سرماخوردگی شوید.

مرکز کنترل و پیش‌گیری از بیماری‌های ایالات متحده امریکا تخمین می‌زند که افراد بزرگسال سالم می توانند دو یا سه بار در سال دچار سرماخوردگی شوند و کودکان خردسال نیز ممکن است به دلیل عدم تکامل کافی سیستم ایمنی خود، دچار سرماخوردگی بیشتری در طی سال گردند.

آلرژی چیست؟

ایجاد آلرژی هنگامی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی بدن نسبت به مواد خاصی یا شرایط محیطی متفاوت، واکنش منفی نشان دهد. هنگامی که شما در معرض محرک های آلرژی‌زا هستید، سیستم ایمنی بدن ماده شیمیایی به نام هیستامین آزاد می‌کند که انتشار هیستامین در بدن همان چیزی است که باعث بروز علائم آلرژی در شما می گردد.

سرماخوردگی و آلرژی، دارای علامت های مشترکی مثل موارد زیر هستند:

 • عطسه
 • سرفه
 • گلو درد یا تورم حلق
 • آبریزش بینی
 • گرفتگی بینی
 • چشمان تحریک شده که منجر به ریزش اشک می شود

همچنین انواع آلرژی می توانند باعث ایجاد بثورات جلدی و ایجاد خارش چشمی گردد. اما در سرماخوردگی ها معمولاً چنین اتفاقی رخ نمیدهد. طبق آمار تحقیقاتی در کشور آمریکا هر ساله بیش از ۵۰ میلیون نفر ابتلا به نوعی آلرژی را تجربه می‌کنند. آلرژن‌ها یا عوامل آلرژی زای فصلی مختلفی وجود دارد. درخت ها، چمن یا گرده علف‌های هرز محرک‌های متداولی برای ایجاد آلرژی ها هستند، اما ممکن است حساسیت به بعضی مواد خوراکی یا تنفسی نیز ایجاد آلرژی و بروز علائم شدید کند. مانند:

 • غبار و ذرات معلق در هوا
 • مو، پشم، شوره یا بزاق حیوانات، مانند گربه یا سگ
 • قارچ ها یا کپک ایجاد شده روی مواد مختلف
 • مواد خوراکی بادام زمینی، دانه‌های درختی، شیر و تخم مرغ

چگونه تفاوت بین سرماخوردگی و آلرژی را متوجه شویم؟

تا کنون متوجه شدیم سرماخوردگی و آلرژی علائم مشترک و یکسانی دارند، لذا فهمیدن تفاوت این دو بیماری ممکن است دشوار باشد. اما توجه به نشانه های غیرمتشابه می تواند به ما در شناسایی ابتلا به یکی از این دو مورد کمک کند.

شروع سرماخوردگی معمولا با علامت های زیر است:

 • خستگی مفرط
 • درد بدن
 • گلو درد
 • تب

اما آلرژی ها بیشتر با نشانه های زیر آغاز می شود:

 • خارش چشم‌ها
 • خس خس گلو و خارش آن که منجر به عطسه می شود
 • بثورات پوستی مانند اگزما یا کهیر

شناخت زمان معمول شروع آلرژی ها و همچنین یکسری مشخصات، مثل زمان و مدت بهبود و درمان، همچنین انجام یکسری از تست ها و آزمایشات به ما در درک این تفاوت ها کمک بیشتری خواهد کرد.

آلرژی بیشتر چه زمانی از سال رخ می‌دهد؟

احتمال اینکه که در فصول پاییز و زمستان سرما بخورید بسیار بیشتر است، اما در بهار و تابستان نیز ممکن است به آن مبتلا شویم. اما آلرژی ها می‌تواند در هر زمانی از سال بروز کنند، اما فصل بهار و گرده افشانی گیاهان، یکی از زمان های شدت ابتلا به انواع آلرژی است. ایجاد آلرژی از چمن در تابستان، یا ایجاد آلرژی فصلی در اواخر تابستان و پاییز نیز از زمان های ایجاد شدن حساسیت های فصلی هستند.

تفاوت مدت زمان ابتلا و بهبود

روش دیگری که برای اطلاع از آلرژی یا سرماخوردگی وجود دارد، تفاوت در مدت زمان علائم است. اصولا سرماخوردگی ظرف مدت یک هفته به سمت بهبود میرود. اما آلرژی ها اگر درمان نشوند یا محرک های آن حذف نگردند، به پایان نمیرسد. آلرژن‌های فصلی می توانند به طور همزمان در طول دو تا سه هفته باعث ایجاد علائم مختلف ‌شوند.

تشخیص سرماخوردگی و آلرژی توسط پزشک

برای تشخیص و درمان آلرژی، ممکن است نیاز به معاینه توسط یک پزشک عمومی، پزشک متخصص داخلی، پزشک گوش و حلق و بینی و یا متخصص آلرژی وجود داشته باشد. در ابتدا پزشک در مورد علائم بالینی و شرایط شما سؤال خواهد کرد و سپس در صورتیکه نیاز باشد، انواع مختلفی از آزمایش‌ها را می‌تواند برای تشخیص آلرژی‌ مورد استفاده قرار دهد. انجام یکسری آزمایش پوستی می‌تواند برای تعیین محرک‌های آلرژی موثر باشد. گاهی اوقات پزشکان یا متخصصان آلرژی ممکن است بسته به شدت عوارض آلرژیک، از آزمایش‌های خون برای تشخیص آلرژی‌‌، با توجه به سن و سایر بیماری‌های زمینه ای فرد مبتلا استفاده کنند.

اما برای تشخیص سرماخوردگی توسط پزشک اصولا علائم شما و معاینات مختلف فیزیکی کافی خواهد بود و در صورت نیاز ممکن است نیاز به تصویربرداری از ریه یا گلو احساس شود.

نکته بسیار مهمی وجود دارد که هم سرما خوردگی و هم آلرژی می‌توانند باعث ایجاد انواع ویروس‌ها و باکتری‌ها در سینوس‌های وریدی و مجاری تنفسی بیمار گردند، که این امر می‌تواند منجر به عفونت‌های جدی‌تری شود. لذا در هر دو صورت اگر علائم شما بیش از ۱۰ روز ادامه دارد یا روند افزایشی دارد، حتما به پزشکان متخصص مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button